Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 94 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Peio Yavorov.jpeg|десно|мини|200п|име = Пејо Јаворов]]
|портрет = Peio Yavorov.jpeg
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) ([[1 јануари]] [[1878]], [[Чирпан]] – [[29 октомври]] [[1914]], [[Софија]]) е [[бугари|бугарски]] поет, револуционер и публицист на [[ВМОРО]], сопатник на [[Гоце Делчев]] и негов биограф — „Гоце Делчев“ (1904), учесник во македонската револуционерна борба и [[Балкански војни|Балканските војни]], прв бугарски градоначалник на [[Гоце Делчев (град)|Неврокоп]].
|px = 150п
|занимање =
|наставка =
|роден-дата = [[1 јануари]] [[1878]]
|роден-место = [[Чирпан]], [[Бугарија]]
|починал-дата = [[29 октомври]] [[1914]]
|починал-место = [[Софија]], [[Булгария]]
}}
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]
 
== Извори ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.slovo.bg/showauthor.php3?ID=130&LangID=1 Избрано творештво] од Пејо Јаворов на страницата www.slovo.bg. {{bg}}
* [http://www.promacedonia.org/pj/index.htm Бугарите и соседните народи] во публицистиката на Пејо Јаворов. {{bg}}
 
{{Бугарија-писател-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Јаворов, Пејо}}
[[hy:Պեյո Յավորով]]
[[ru:Пейо Яворов]]
 
{{МРО}}