Разлика помеѓу преработките на „Кано“

Додадени 4 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: simple:Kano, tr:Kano)
с
== Историја ==
 
Градот Кано бил основан околу [[1000]]-тата година како независен [[Хаусанци|Хауса]] град-држава. Тој останал водечки независен [[емират]] или [[Монархија|кралство]] сè до создавањето на нигериската национална држава во [[1903]] година. Кано прерасна во просперитетен центар за транссахарската [[трговија]] со [[злато]], [[платно]], [[железо]], [[сол]] и [[Ропство|робови]], притоа можеби достигнувајќи го зенитот на неговото богатство и моќ во [[14 век|XIV век]], кога исламот почнувал да добива широки размери на овие територии. Во XV век, првата централна џамија била изградена во градот.
 
Според [[Хроника на Кано|Хрониката на Кано]], триесет и седмиот [[крал на Кано]] бил [[Мохамед Шареф]] ([[1703]]–[[1731]]). Неговиот наследник, [[Кумбари дан Шарефа]] (1731–[[1743]]), бил успешен во борбите со соседниот [[Сокото]].