Разлика помеѓу преработките на „Ото фон Бизмарк“

Одземени 15 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: fy:Otto von Bismarck)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
[[Податотека:BismarckSchlapphut.jpg|thumb|right|Ото фон Бизмарк]]
{{пренасочување|Бизмарк|други значења|Бизмарк (појаснување)}}
{{внимание}}
 
'''Ото Едуард Леополд фон Бизмарк-Шенхаузен''' ({{lang-de|Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen}}) ({{роден на|1|април|1815}} - {{починал на|30|јули|1898}}) бил [[Прусија|пруски]] и [[Германија|германски]] [[државник]] од [[XIX век]]. Тој ја кроел и обликувал германската политика скоро 3 декади.
 
Обединувањето на Германија под пруско водство е запишано како заслуга на '''Ото фон Бисмарк'''Бизмарк, кого кралот '''Wilhelm[[Вилхелм I''']] го назначил за генерален службеник на [[Прусија]] во [[1862]]. Следејќи ја војната против [[Австрија]] во 1866, германската конфедерација била заменета со Северната Германска конфедерација која присобрала кон себе 17 мали германски држави под пруско водство. Победата над Франција во 1870/71 довела до јавување на вториот Рајх и крунисување на '''WilhelmВилхелм I''' како германски император во '''Versailles'''[[Версај]], [[Франција]]. БисмаркБизмарк останал генерален службеник како и подоцна канцелар на рајхот. Reichstag-от бил реконструиран како избор од граѓаните, но бил со ограничени права. Бисмарк водел горчлива борба против либерализмот на левото крило, политичкиот католицизам и демократизацијата, но во 1880-тите исто така бил одговорен за најпрогресивното покачување на човековите права првпат поткрепени со закони во цела Европа. Конфликтите со императорот '''Wilhelm II''' кој владеел до 1888 довеле до распуштање на "Железниот канцелар": '''Ото фон Бисмарк ја кроел и обликувал политиката скоро 3 декади'''.
 
Reichstag-от бил реконструиран како избор од граѓаните, но бил со ограничени права. Бисмарк водел горчлива борба против либерализмот на левото крило, политичкиот католицизам и демократизацијата, но во 1880-тите исто така бил одговорен за најпрогресивното покачување на човековите права првпат поткрепени со закони во цела Европа. Конфликтите со императорот [[Вилхелм II]] кој владеел до 1888 довеле до отпуштање на "Железниот канцелар".
 
== Видете уште ==
* [[СоздавањетоОбединување на Германија]]
 
 
{{Германија-биог-никулец}}
 
{{Германски канцелари}}
 
[[Категорија:Германски канцелари]]
[[Категорија:Германски политичари]]
 
{{Link FA|az}}
5.997

уредувања