Разлика помеѓу преработките на „Едвард III“

Додадени 42 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty
| type = monarch
| name = Едвард III<br>Edward III of England<br>Édouard III d'Angleterre
| image = King Edward III from NPG.jpg
| succession = [[ListКрал ofна English monarchs|King of EnglandАнглија]]
| moretext = ''[[StyleЗвања ofна theбританските British sovereign#Styles of English sovereignsмонарси|(moreповеќе...)]]''
| reign = 1 Februaryфевруари 1327 – 21 Juneјуни 1377 (50 yearsгодини)
| coronation = 1 Februaryфевруари 1327
| predecessor = [[Edward II of England|EdwardЕдвард II]]
| regent = [[RogerРоџер Mortimer, 1st Earl of MarchМортимер]]<br />& [[IsabellaИзабела of France|Queen IsabellaФранцуска]] ''([[deде factoфакто]])''<br />Council incсоветот. [[HenryХенри, 3rdтрет EarlЕрл ofод LancasterЛанкастер]] (1327–1330; ''[[deде jureјуре]]'')
| successor = [[Richard II of England|RichardРичард II]]
| spouse = [[PhilippaФилипа ofде HainaultАвен]]<br />m. 1328; dec.- 1369
| issue = [[Едвард, Црниот принц|Едвард, принц на Велс]]<br />[[Изабела Кусиска|Лејди Изабела]]<br />[[Јована Англиска (1334-1348)|Лејди јована]]<br />[[Линеел Антверп]]<br />[[Јован Гунт, Прв војвода од Ланкастер|Јован Гунт]]<br />[[Едмунд Лангли, Прв војвода од Јорк|Едмунд]]<br />[[Марија Плантагенет]]<br />[[Маргарита Плантагенет]]<br />[[Томас Вудстокски, Прв војвода од Глочестер|Томас ]]
| issue = [[Edward, the Black Prince|Edward, Prince of Wales ''The Black Prince'']]<br />[[Isabella de Coucy|Isabella, Lady of Coucy]]<br />[[Joan of England (1334-1348)|Lady Joan]]<br />[[Lionel of Antwerp, 1st Duke of Clarence|Lionel ''of Antwerp'', 1st Duke of Clarence]]<br />[[John of Gaunt, 1st Duke of Lancaster|John ''of Gaunt'', 1st Duke of Lancaster]]<br />[[Edmund of Langley, 1st Duke of York|Edmund ''of Langley'', 1st Duke of York]]<br />[[Mary Plantagenet|Mary ''of Waltham'', Duchess of Brittany]]<br />[[Margaret Plantagenet, Countess of Pembroke|Margaret ''of Windsor'', Countess of Pembroke]]<br />[[Thomas of Woodstock, 1st Duke of Gloucester|Thomas ''of Woodstock'', 1st Duke of Gloucester]]
| styles = The Kingкрал<br />TheЕрл Earlод of ChesterЧестер<br />TheВојвода Dukeод of AquitaineАквитанија<br />Edward of Windsor
| house = [[HouseДинастија of PlantagenetПлантагенет]]
| father = [[Edward II of England|Edward II]]
| mother = [[Isabella of France]]
| place of death = [[Richmond Palace|Sheen Palace]], [[Richmond, London|Richmond]]
| place of burial = [[Westminster Abbey]], [[London]]}}
 
'''Едвард III''' ([[13 ноември]] [[1312]] - [[21 јуни]] [[1377]]) ([[англиски]]: ''Edward III of England''; [[француски]]: ''Édouard III d'Angleterre'') бил еден од најуспешните англиски монарси во [[среден век|средниот век]]. Тој го вратил кралскиот авторитет по катастрофалното управување на својот татко, [[Едвард II]], а [[Кралство Англија|Кралството Англија]] го претворил во едно од најсилните во [[Европа]]. За време на неговото владеење биле воведени големи законодавни реформи, особено во англискиот парламент. Периодот од неговото владеење бил одбележан од "црната смрт" - чума. Едвард III на англискиот трон се задржал 50 години.