Разлика помеѓу преработките на „Едвард III“

Додадени 166 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Едвард III''' ([[13 ноември]] [[1312]] - [[21 јуни]] [[1377]]) ([[англиски]]: ''Edward III of England''; [[француски]]: ''Édouard III d'Angleterre'') бил еден од најуспешните англиски монарси во [[среден век|средниот век]]. Тој го вратил кралскиот авторитет по катастрофалното управување на својот татко, [[Едвард II]], а [[Кралство Англија|Кралството Англија]] го претворил во едно од најсилните во [[Европа]]. За време на неговото владеење биле воведени големи законодавни реформи, особено во англискиот парламент. Периодот од неговото владеење бил одбележан од "црната смрт" - чума. Едвард III на англискиот трон се задржал 50 години.
 
 
Едвард за [[крал на Англија]] бил крунисан на 14 години по отстранувањето на татко му. На 17 години со државен удар, тој го отстранил својот регент, [[Роџер Мортимер]], зазимајќи ја власта. Откако победил, без да тргне во поход кон Шкотска, тој се сметал за легитимен наследник на францускиот престол во [[1337]], по кое започнала [[Стогодишна војна|Стогодишната војна]]. По неколку привремени неуспеси на почетокот, војната се развила исклучително добро за Англија. Англија издвојувала голема победа во [[Битка кај Креси|битката кај Креси]] и [[Битка кај Поатје (1356)|Поатје]].
 
Тој бил наследен од страна на [[Ричард II]].