Тетрастил: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Во [[Класична архитектура|класичната архитектура]], '''тетрастил''' е [[колонада|колонадирано]] [[портико]] со четири столба, обично на [[храм]], или зграда со тетрасилска колонада. Тетрастилот често го употребувале [[Стари грци|старите грци]] и [[етрурци]]те за мала архитектура кај јавните згради и [[амфипростил]]ски олтари кај големите [[хексастил]]ски храмови во светилиштата.
 
[[СтариСтар Рим|Римјаните]] употребувале четиристолбни портика кај [[псевдопериптерална зграда|псевдопериптералните]] храмови како [[Портунов храм|Портуновиот храм]], како и кај [[амфипростил]]ските храмови како [[Храм на Венера и Рома|храмот на Венера и Рома]], и [[простил]]ските влезни портика кај големите јавни згради како [[Базилика на Максентиј и Константин|базиликата на Максентиј и Константин]].
 
== Видете исто така ==