Гесло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Менува: bg:Девиз)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Scottish royal coat of arms.svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота:<br />„<small>IN DEFENS</small>“ и „<small>NEMO ME IMPUNE LACESSIT</small>“.]]
 
'''Мото''' ('''гесло''', '''девиза''', '''парола''', '''крилатица''') е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. Мотото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат мота на домашниот јазик. Пример за мото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: [[Слобода или смрт!]].
 
== Хералдика ==