Разлика помеѓу преработките на „Ризница (Викимедија)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
ProQuest (subscription); посетена на 6 август, 2007</ref> Таа е проект на [[Фондација Викимедија|Фондацијата Викимедија]], а датотеките што се подигнати на Ризницата може да се користат од сите проекти на Викимедија<ref>{{цитирана веб страница |url=http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:First_steps/Reuse#Embedding_Commons’_media_in_Wikimedia_projects |title=Embedding Commons’ media in Wikimedia projects |publisher=Wikimedia Commons }}</ref> на сите [[Јазик|јазици]], односно [[Википедија]], [[Викикниги]], [[Викиизвор]] и [[Викивести]], или за преземање и користење на друго место, бидејќи целата содржина е или во [[Јавен домен|јавниот домен]] или е издадена под слободни лиценци како [[ГНУ-ова лиценца за слободна документација|ГНУ-овата лиценца за слободна документација]].<ref name=BBC>{{цитирана веб страница |url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4450052.stm |last=Twist |first=Jo |title=Open media to connect communities |publisher=[[BBC News]] |date=20 ноември 2005 }}</ref>
 
Во јануари 2008, Ризницата содржела повеќе од 2 милиони медискимедиумски датотеки.
 
== Наводи ==