Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с (Бот Додава: it:Fudbalski Klub Metalurg Skopje)
 
== Историја ==
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот во првата сезона [[1992]]/[[1993|93]] ќе настапува во 1 МФЛ (Прва Македонска Фудбалска Лига), каде во есенскиот дел ќе ја освои вицешампионската титула, но накрајот од сезоната ќе испадне од лигата. Од тогаш клубот настапува во 2 МФЛ (Втора Македонска Фудбалска Лига) или 3 МФЛ - Северен регион (Северно Полошки Регион). Моментално клубот е член на 1 МФЛ (Првата Македонска Фудбалска Лига), а тренер на екипата е [[ЃореЖикица ЈовановскиТасевски]].
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009}}
Металург во скопската населба [[Автокоманда]] ќе изгради нов стадион, чијшто капацитет ќе биде 10.000 седишта. Подготвен е проект според кој, освен главниот објект, ќе има и шест помошни игралишта, хотел и други придружни објекти. Во тек е собирање на потребните градежни дозволи за изградба на модерен спортски комплекс.
 
[[Категорија:Фудбалски клубови од Прва фудбалска лига на Македонија|Металург]]
66

уредувања