Разлика помеѓу преработките на „Малабо“

Одземени 12 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox settlement |official_name = Малабо<br>Malabo |nickname = |motto = |image_skyline = Malabo a 13-oct-01.jpg |image_flag = |image_seal = |pushp...)
 
|subdivision_type = Држава
|subdivision_type1 = Покраина
|subdivision_name = [[ЕкваторијалнаЕкваторска Гвинеја]]
|subdivision_name1 = [[Биоко Норте (покраина)|Биоко Норте]]
|established_title = Основан
}}
 
'''Малабо''' е главниот град на африканската држава [[ЕкваторијалнаЕкваторска Гвинеја]]. Малабо не е најголем град во државата и се наоѓа на северниот брег на островот [[Биоко (остров)|Биоко]].<ref name="Malabo at britannica.com">[http://www.britannica.com/eb/article-9050252/Malabo Malabo at britannica.com]</ref>. Во минатите 10 години, населението на Малабо значително се зголемило и денес има околу 100.000 жители.
 
== Галерија==