Разлика помеѓу преработките на „Болоњски псалтир“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''БОЛОЊСКИБолонскиот ПСАЛТИРпсалтир''' иако е пишуван во с. [[Равне]], охридско[[Охрид]], славистите го вбројуваат овој ракопис во битолското ракописно наследство, од причини што се смета дека во [[Битола]] се користел овој [[псалтир]]. Потекнува од првата половина на XIII[[13 век]] (1230-1242 г.). Паметникот има 264 пергаментни листови (270?200мм). Се чува во Августинскиот манастир во [[Болоња]] уште од почетокот на XVIII[[18 век]].
 
[[Категорија:Православие]]