Разлика помеѓу преработките на „Ајдутство“

Додадени 1.049 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Ајдутството''' претставува најстара и најдолготрајна форма на вооружен отпор а се појавило во XVI[[16 век]]. Ајдути станувале најчесто смелите луѓе, а најмногу имало селани. Биле организирани во ајдутски дружини на чело со војвода, арамбаша кој самите го избирале.
 
Своите акции ги почнувале на пролет, а на есен се засолнувале кај своите [[јатаци]]. Ајдутите најчесто организирале заседи и напаѓале ненадејно. Тие ги напаѓале и ограбувале турските феудални имоти, ги кршеле алатките, ги палеле амбарите. Против ајдутство биле организирани потери, а фатените ајдути и [[јатаци]] биле јавно казнувани. Ајдутството продолжило и се засилило и во наредните векови и било опеано во многу ајдутски народни песни.
 
[[Категорија:Воени организации]]
[[Категорија:Отоманска Бугарија]]
[[Категорија:Историја на Србија]]
[[Категорија:Историја на Хрватска]]
[[Категорија:Историја на Унгарија]]
[[Категорија:Отоманска Грција]]
[[Категорија:Историја на Отоманската империја]]
[[Категорија:Историја на Ерменија]]
[[Категорија:Македонија под Османлиска власт]]
[[Категорија:Историја на Романија]]
 
[[bg:Хайдутин]]
[[cs:Hajduci]]
[[de:Heiducken]]
[[en:Hajduk]]
[[eo:Hajdukoj]]
[[fr:Haïdouk]]
[[hy:Հայդուկ]]
[[hr:Hajduci]]
[[it:Hajduk]]
[[he:חאידוק]]
[[hu:Hajdúk]]
[[ja:ハイドゥク]]
[[no:Hajduk]]
[[nn:Hajduk]]
[[pl:Hajduk (rozbójnik)]]
[[pt:Haiduque]]
[[ro:Haiduc]]
[[ru:Гайдуки (личная охрана аристократии)]]
[[sr:Хајдуци]]
[[sv:Hejduk]]
[[zh:法外之徒 (巴爾幹)]]