Разлика помеѓу преработките на „Состен“

Додадени 12 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Менува Категорија:Антигониди)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Состен''' (умрел [[277 п.н.е.]]) бил крал на [[Македон]]ија и генерал од династијата [[Антипатриди]]. Владеел како крал од [[279 п.н.е.]] - [[277 п.н.е.]] За време на владеењето на [[Лизимах]] бил гувернер на [[Мала Азија]]. Во [[279 п.н.е.]] го убил неговиот братучед [[Антипатар II]], кој тогаш бил [[крал на Македон]]ија. Состен уживал огромна популарност бидејќи ги поразил [[келти]]те во многу крвава битка кај [[Делфи]]. Бил убиен само две години по крунисувањето. Потоа на престолот дошол [[АнтогонАнтигон II Гонат]].
 
{{start box}}
{{succession box
| title = [[Крал на АнтичкаКралството Македонија]]
| years = 279–277 п.н.е.
| before = [[Антипатар II]]
{{Античка Македонија-никулец}}
 
[[Категорија:Кралеви на АнтичкаКралството Македонија]]
[[Категорија:Антигонидска династија]]