Разлика помеѓу преработките на „Птоломеј II Керавн“

Додадени 58 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Птоломеј II Кераун преместена како Птоломеј II Керавн преку пренасочување)
с
'''Птоломеј II Кераун''' (? - [[279 п.н.е.]]) бил [[кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија од [[281 п.н.е.]] до [[279 п.н.е.]]
 
Бил најстарнајстариот син на [[Птоломеј I СотирСотер]] (владетелфараон на [[Египет]]) и неговата трета жена Евридика (ќркаќерка на [[Антипатар]]). Неговиот помлад брат, исто по име Птоломеј, станал престолонаследник и, во [[282 п.н.е.]], седнал на престолот како [[Птоломеј II ФиладелфФиладелфиј|Птоломеј II]]. Птоломеј КераунКеравн го напуштил Египет и пристигнал на дворот на [[Лизимах]], кралот на [[Тракија]], [[МакедонМакедонија]]ија, и дел од [[Мала Азија]]. Неговата полусестра [[Арсиноја II]] била жена на Лизимах.
 
За време на престојот на дворот на [[Лизимах]], КераунКеравн се здружил со сестра си во дворска интрига, и ја придружувал до дворот на [[Селевк I НикаторПобедникот|Селевк I]] на исток да бара помош од него. Гледајќи можност за интервенција во своја полза во политиките на Лизимахова Тракија и Птолемаидски Египет, [[Селевк I Победникот|Селевк I]] набргу се приготвил за поход против [[Лизимах]].
 
По поразот на Лизимах и неговата смрт во [[битка кај Курупедион|битката кај Курупедион]] во [[281 п.н.е.]], против [[Селевк I Победникот]], Птоломеј Керавн го убил Селевк I. Во 281 п.н.е. се сојузил со [[Пир Епирски]]. Птоломеј побарал од неговата полусестра [[Арсиноја II]], вдовицата на Лизимах, да се ожени за него. По церемонијата ги убил двајцата помлади синови на Арсиноја и самата Арсиноја II пребегала во Египет и се омажила за сопствениот брат [[Птоломеј II]].
[[281 п.н.е.]], против [[Селевк I Никатор]], Птоломеј Кераун го убил Селевк I. Во 281 п.н.е. се сојузил со [[Пир Епирски]]. Птоломеј побарал од неговата полусестра [[Арсиноја II]], вдовицата на Лизимах, да се ожени за него. По церемонијата ги убил двајцата помлади синови на Арсиноја и самата Арсиноја II пребегала во Египет и се омажила за сопствениот брат [[Птоломеј II]].
 
Птоломеј КераунКеравн бил убиен во војните против [[Гали]]те од страна на [[Болгиј]] и [[Брен (3 век п.н.е.)|Брен]], кои мигрирале кон подоцнежна [[Галатија]].
 
''КераунКеравн'' значи „[[грмотевица]]“ или „[[гром]]“.
 
== Наворешни врски ==
 
* [http://www.livius.org/ps-pz/ptolemies/ptolemy_keraunos.html Птоломеј Кераун] од Јона Лендеринг {{en}}
 
 
[[Категорија:Кралеви на Античка Македонија]]
[[Категорија:Антигонидска династијаИмперија]]
[[Категорија:Птоломејска династија]]