Разлика помеѓу преработките на „Иван Точко“

Одземени 22 бајти ,  пред 14 години
с
Отстрането уредување на 84.54.183.119, вратено на последната верзија на EvLa
с (Отстрането уредување на 84.54.183.119, вратено на последната верзија на EvLa)
'''Иван Точко''' (Охрид, 9 јануари 1914 - Скопје, 12 ноември 1973) е раскажувач и драмски писател. Се школувал во Охрид и Битола. Завршил Правен факултет во Белград и Театарска академија во Софија. Работел како уредник во весникот „Нова Македонија“, главен уредник во Радио Скопје и на списанието „Македонија“. Големо лице.
 
==Литературно творештво==