Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 277 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Во бугарската историографија е познат како „''Цар Обединител''“ зашто во соработка со [[Сили на оската|Силите на оската]] Бугарија на проширува во границите на [[Санстефанска Бугарија]].<ref>Inari Karsh - „Empires of the Sand: The Struggle for Mastery in the Middle East, 1789-1923“, Harvard University Press, 2001, с. 90</ref>
 
[[Податотека:Tzar Boris III Grave.JPG|left|thumb|Гробот на Цар Борис III во Рилскиот манастир.]]
 
[[Податотека:Grateful Macedonia to her Tzar Liberator Boris III.JPG|left|thumb|Резба изработена од жители на с. Осој, Дебарско, и поставена лево од гробот на Цар Борис III.]]
 
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|left|thumb|Царство Бугарија од 1941 до 1944. Дебар и неговата околина во Втората светска војна не биле под Бугарска окупација.]]
 
[[Податотека:Tzar Boris III Grave.JPG|left|thumb|Гробот на Цар Борис III во Рилскиот манастир.]]
 
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на Рилскиот манастир. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село Осој, Дебарска околија, на која е напишано: