Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додадени 46 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Сапа Инки}}
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'' - ''„раскошно основање“'') бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].
 
== Легендата Инти ==