Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додадени 26 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Сапа Инки}}
[[Податотека:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]]
'''Манко Капак''' ([[кечуански јазик|кечуански]]: ''Manqo Qhapaq'' или ''Manku Qhapaq'') бил легендарен прв [[Сапа Инка]] на [[Кралството Куско]] и еден од божествата на [[митологијата на Инките]]. Постојат неколку верзии за неговата поврзаност со основањето на [[Куско]].
 
== Легендата Инти ==
[[Податотека:Ayarmanco1.JPG|thumb|140px|left|Колонијална слика на Манко.]]
Според овој мит, Мако Капак бил син на богот на сонцето [[Инти]] и [[Мама Квила]] и брат на [[Пача Камак]]. Мако Капак бил прославуван како оган и бог на сонцето. Исто така, Манко Капак и негови пријатели биле испратени на земјата од страна на богот на сонцето и излегле од пештерата во Пакаритамбо носејќи златен предмет наречен ''тапак-јаури''. Тие требале да изградат храм на богот на сонцето на местото каде ќе се зарил самиот златен предмет. Местото било во [[Куско]].
 
Манко Капак владеел со [[Кралството Куско]] околу 40 години, создавајќи закони и се верува дека го укинал човековото жртвување. Законот забранил женење со своите сестри, но овие закони не биле имплементирани за благородничките семејства и тој се оженил со својата сестра Мама Окло. Со неа, Манко Капак имал дете по име [[Синча Рока]] кој станал нареден [[Сапа Инка]]. Манко владеел во периодот кога титулата се нарекувала „капак“ што значи лидер на војна, а подоцна се сменила со титулата „Сапа Инка“. Манко Капа владеел до 1230, додека некои тврдат дека тој владеел до 1107.
 
== Галерија==
<center>
<gallery>
[[Податотека:Manku Qhapaq uchuy.png|thumb|200px|Приказ од [[Гваман Пома]]]].
[[Податотека:Ayarmanco1.JPG|thumb|140px|left|Колонијална слика на Манко.]]
</gallery>
</center>
== Видете исто така ==
* [[Сапа Инка]]