Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Додадени 155 бајти ,  пред 10 години
с (Бот: козметички промени)
== Живот ==
 
Манко Капак владеел со [[Кралството Куско]] околу 40 години, создавајќи закони и се верува дека го укинал човековото жртвување. Законот забранил женење со неговитесвоите сестри, но овие закони не биле имплементирани за благородничките семејства и тиетој се женелеоженил со неговисвојата сестрисестра Мама Окло. Со неа, Манко Капак имал дете по име [[Синча Рока]] кој станал нареден [[Сапа Инка]]. Манко владеел во периодот кога титулата се нарекувала капак„капак“ што значи лидер на војна, а покасноподоцна се наметналасменила со титулата Сапа„Сапа ИнкаИнка“. Манко Капа владеел до 1230, додека некои тврдат дека тој владеел до 1107.
 
== Видете исто така ==