Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 89 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali'') е термин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманската Империја]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користил во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.