Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 706 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali'') е термин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманската Империја]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користил во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.
 
{{Отоманска-никулец}}
 
[[Категорија:Управување со Отоманската империја]]
[[Категорија:Порти]]
 
 
[[ca:Bab-i Ali]]
[[bs:Visoka porta]]
[[bg:Висока порта]]
[[de:Hohe Pforte]]
[[en:Porte]]
[[el:Υψηλή Πύλη]]
[[es:Sublime Puerta]]
[[fa:باب عالی]]
[[fr:Sublime Porte]]
[[hr:Visoka Porta]]
[[it:Sublime porta]]
[[he:השער הנשגב]]
[[lv:Lielā porta]]
[[hu:Török Porta]]
[[nl:Verheven Porte]]
[[pl:Wysoka Porta]]
[[pt:Sublime Porta]]
[[ro:Poarta Otomană]]
[[ru:Порта]]
[[sk:Vysoká Porta]]
[[sl:Visoka porta]]
[[sr:Порта]]
[[sv:Höga porten]]
[[tr:Bâb-ı Âli]]
[[uk:Порта]]
[[zh:樸特]]