Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: Високата порта или само порта (турски: Bab-ı Ali, Баби Али) е термин со кој се означувал ди...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali, Баби Али'') е термин со кој се означувал диванот[[диван]]от во [[Отоманската империјаИмперија]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користил во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на Хуриетот[[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.