Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 89 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bg, el, ka, nl, nn Брише: tr Менува: zh)
с
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) е функција во Отоманската Империја еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везири]] а нивното собрание се нарекувало „Кубеалти везири“.