Разлика помеѓу преработките на „VІІ македонски конгрес“

нема опис на уредувањето
с
{{Македонски комитет}}
[[Податотека:G Delchev.jpg|мини|десно|150п|<small>''Гоце Делчев''</small>]]
'''Седмиот македонски конгрес''' на македонските друштва во [[Бугарија]] со својата работа започнал на 30 јули и заседавал до 5 август [[1900]] година. На овој когрес присуствувале 91 делегат, а меѓу нив биле и [[Гоце Делчев]] и [[Ѓорче Петров]]. ''Седмиот конгрес'' констатирал дека причините за недоразбирање помеѓу [[ТМОРО]] и ''Врховниот Македонски Комитет'' ([[Врховен македонско-одрински комитет]]) лежат во: