Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 126 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (текстот не е напишан на македонски јазик)
 
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на Рилскиот манастир. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село Осој, Дебарска околија, на која е напишано:
{{Cquote|На своя Царь Освободитель Борисъ III отъ признателна Македония.}}
 
По смртта Борис, ІІІ е наследен од неговиот син [[цар Симеон ІІ]] (1943-[[1946]]).
Анонимен корисник