Разлика помеѓу преработките на „Римски магистрат“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Римска влада
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
с (Бот: Промена на шаблон: Римска влада)
{{Политики на Стариот Рим}}
{{Римска влада}}
'''Магистрат''' ([[латински јазик|лат.]]: Magistratus) бил секој избран функционер во [[Стариот Рим|римската]] држава, а неговата служба се нарекувала ''магистратура''.
 
941.847

уредувања