Разлика помеѓу преработките на „Принципат“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Римска влада
с
с (Бот: Промена на шаблон: Римска влада)
{{Политики на Стариот Рим}}
{{Римска влада}}
'''Принципат''' ([[латински јазик|лат.]]: ''principatus'', од ''princeps'' — прв, глава) е општоприфатен назив за државното уредување што го воспоставил првиот [[Стар Рим|римски]] цар [[Октавијан Август]]<ref>[http://taina.aib.ru/historical-events/principat.htm Принципат - описание] [[руски јазик|рус.]]</ref>, кој владеел од 31 г. п.н.е. до 14 г. н.е. Ваквото државно уредување претставувало специфична форма на [[монархија]] во која формално постоеле [[република]]нски институции, но владетелот имал [[император]]ска власт и се нарекувал [[принцепс]] (''прв граѓанин'').
 
941.847

уредувања