Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Додадени 20 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Римска влада
с
с (Бот: Промена на шаблон: Римска влада)
{{Политики на Стариот Рим}}
{{Римска влада}}
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
[[Податотека:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата потекнува од Константинопол (датир од IV век). Се наоѓала на царигратскиот Капитол. Денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата [[Св. Марко (Венеција)|Св. Марко]] во [[Венеција]], каде била пренесена во [[1204]] како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
941.847

уредувања