Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Додадени 353 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Румелиски ејалет преместена како Румелија)
с
'''Румелискиот ејалет''' (турски: Rumeli, "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на [[Балкан|Балканскиот полуостров]], односно денешните современи држави [[Албанија]], [[Босна]], [[Бугарија]], [[Грција]], [[Србија]] и [[Македонија]].
Румелискиот ејалет бил еден од првите ејалети во отоманското царство.
 
 
{{Вилаети на Отоманската империја}}