Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Менува Категорија:Македонски династии)
с
[[Податотека:Diadochen1.png|thumb|right|float|300px|
{{legend|#50A249|Кралство на [[Касандар]]}}
{{legend|#C3B933|Кралство на [[СелекусСелевк]]}}
{{legend|#C38833|Кралство на [[ЛисимакусЛисимах]]}}
{{legend|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј]]}}
{{legend|#AF3662|[[Епир (регион)|Епир]]}}
Династијата '''Антипатриди''' била Македонска династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[крал на Македонија]] во [[302 п.н.е.|302 г.п.н.е]]. Оваа династија не опстоила подолго; во [[294 п.н.е.|294 г.п.н.е]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на династијатаАнтипатридската Антипатридидинастија:
 
* [[Антипатар]] (околу [[397 п.н.е.|397 г.п.н.е.]]-[[319 п.н.е.|319 г.п.н.е.]])
* [[Касандар]] (302-297 г.п.н.е)