Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Додадени 1.947 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
=== Птоломејска династија ===
{{main|Птоломејска династија}}
'''Птоломејска династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од [[Птоломеј I Сотир]] еден од седумте телохранители и генерал во војската на [[Александар Македонски]]. [[Птоломеј I Сотир]] бил назначен за сатрап на Египет по смртта на [[Александар Велики]] а 305 г. п.н.е. се самопрогласил за Крал Птоломеј I, подоцна познат како Сотир (спасител). Египјаните ги прифатиле Птоломејците како вистински наследници на [[фараоните]]. Династијата владеела со [[Египет]] речиси 300 години, од 323. до 30 г. п.н.е.
 
Сите машки владетели од династијата го носеле името Птоломеј. Кралиците пак, од кои некои биле сестри на своите сопрузи, обично се викале Клеопатра, Арсенија или Береника. Најпозната во низата на оваа династија е последната владетелка - [[Клеопатра VII]], позната по својата улога во политичките борби во Рим помеѓу [[Јулиј Цезар]] и [[Помпеј]], а подоцна и помеѓу [[Октавијан]] и [[Марко Антониј]]. Нејзиното самоубиство по покорувањето на Египет од Рим го означува крајот на Птоломејската династија.
 
Династијата владеела со Египет до Римското освојување во 30 г. п.н.е.
 
=== Аталидска династија ===