Разлика помеѓу преработките на „Антигониди“

Додаден 901 бајт ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Antigone le Borgne (pièce).jpg|200px250px|thumb|Монета со ликот на '''Антигон I Едноокиот''' ([[382 гпне]] - 301 гпне).]]
[[Податотека:Demetrij I Poliorket.jpg|thumb|right|250px|[[Деметриј I Полиоркет]].]]
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од генералот [[Антигон I Едноокиот]] во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со Мала азија и северна Сирија.
[[Податотека:AntigonusGonatas.jpg|thumb|250px|[[Антигон II Гонат]].]]
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|250px|[[Филип V Македонски|Филип V]].]]
[[Податотека:Perseus of Macedon BM.jpg|thumb|250 px|[[Персеј]], последниот крал од антигонидската династија]]
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од генералот [[Антигон I Едноокиот]] генерал во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со [[Мала азијаАзија]] и северна [[Сирија]].
 
Напорите на [[Антигон I]] за воспоставување на контрола врз целокупната територија на [[Македонската Империја]] завршиле со негов пораз во [[Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Полиоркет]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[Македонија]], но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото [[Македонско Кралство]], како и врз речиси сите грчки градови-држави до [[276 п.н.е.]].<ref>{{cite book | last = J. Spielvogel | first = Jackson | title = Western Civilization: Volume I: To 1715 | publisher = Thomson Wadsworth | year = 2005 | pages = 89–90 | url = http://books.google.co.uk/books?id=xcNIBlwrjMsC&pg=PA89&dq=Antigonid+dynasty&as_brr=3&client=firefox-a&sig=bAsAQ3FULt-5YVLyQ9f9dJhvAEg#PPA90,M1 | isbn = 0534646034}}</ref>
 
Антигонидската династија била една од четирите династии воспоставена од страна на наследниците на Александар Македонски, останатите три династии биле: [[Селевкидската династија]], [[Птоломејската династија]] и [[Аталидската династија]]. Последниот член на династијата, [[Персеј]], кој владеел помеѓу 179-168 гпне, бил признат од грците како борец за ослободување од римската власт. Персеј не успеал да го сопре напредувањето на римските легии и неговиот пораз кај [[битката кај Пидна]] значела крај на династијата.<ref>'''Britannica''', ''Антигонидска династија'', 2008, O.Ed. "Philip’s successor, Perseus (reigned 179–168 bc), was recognized as a champion of Greek freedom against Rome. But Perseus’ failure to deploy his full resources brought about his defeat (168) at Pydna in Macedonia and signaled the end of the dynasty." {{en}}</ref>
 
== Членови на династијата ==
 
* [[Антигон I Едноокиот]]
* [[Деметриј I Полиоркет]] ([[294 п.н.е.]]-[[287 п.н.е.]])
* [[Антигон II Гонат]] ([[276 п.н.е.]]-[[239 п.н.е.]])
* [[Деметриј II]] (239 п.н.е.-[[229 п.н.е.]])
* [[Антигон III Досон]] (229 п.н.е. - [[221 п.н.е.]])
* [[Филип V Македонски|Филип V]] (221 п.н.е.-[[179 п.н.е.]])
* [[Персеј]] (179 п.н.е.-[[168 п.н.е.]])
 
 
== Референци ==
== Видете исто така ==
 
* [[Селевкидската династија]],
* [[Античка Македонија]]
* [[Птоломејската династија]],
* [[Антигониди]]
* [[Аталидската династија]],
* [[Кралеви на Античка Македонија]]
 
* [[Антигонидска Империја]],
 
{{Дијадоси}}
{{Кралеви на Античка Македонија}}
 
[[Категорија:Кралски семејства]]
[[Категорија:Антички македонци]]
[[Категорија:Селевкидски владетели| ]]
[[Категорија:Династии во Античка Македонија| ]]