Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{спојување|Листа на кралеви на Античка Македонија}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Кралството Македонија''' е кралството на македонците за време на периодот од раниот 7 в.п.н.е. па сѐ до распадот на кралството во [[148 п.н.е]]. По распадот на кралството Македонија подпаднала под власт на [[Римска Империја|Римската Империја]].
 
== Македонски кралеви ==