Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Дизајн ==
[[FileПодатотека:Russia-Moscow-Cathedral of Christ the Saviour-8.jpg|thumb|200px|left|Реконструираната црква.]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.
 
== Изградба ==
На катедралата ѝ биле потребни многу години за нејзината изградба (сè до [[1860]]); деталните фрески продолжиле да се изработуваат од страна на најдобрите руски сликари и резбари и во следните дваесет години од нејзината изградба. Катедралата била осветена на [[26 мај]], [[1883]] - на денот на крунисувањето на рускиот Цар [[Александар III, цар на Русија|Александар III]].
[[FileПодатотека:Klages - Interior of Cathedral of Christ Saviour in Moscow.jpg|thumb|200px|Внатрешноста на црквата(1883).]]
 
==Рушење ==