Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Дизајн ==
[[ПодатотекаFile:Christ the Savior Russia-Moscow-Cathedral Moscowof fromChrist athe bridgeSaviour-8.JPGjpg|thumb|200px|left|РеконструкцијаРеконструираната црква.]]
Кога последниот војник на [[Наполеон|наполеонската војска]] ја напуштил [[Москва]], царот [[Александар I]] потпишал Манифест на [[25 декември]] [[1812]] преку кој јасно ја искажал неговата намера за градење на Катедрала во чест на Христос Спасителот која би ја означила нивната благодарност кон Бога за спасувањето на [[Русија]] од „непријателот кој ја затемни“ и која истовремено би служела како меморијален споменик на жртвите на рускиот народ.
 
Анонимен корисник