Храм на Христос Спасителот: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== Изградба ==
На катедралата ѝ биле потребни многу години за нејзината изградба (сè до [[1860]]); деталните фрески продолжиле да се изработуваат од страна на најдобрите руски сликари и резбари и во следните дваесет години од нејзината изградба. Катедралата била осветена на [[26 мај]], [[1883]] - на денот на крунисувањето на рускиот Цар [[Александар III, цар на Русија|Александар III]].
[[ФайлFile:AltarKlages - Interior of Cathedral of Christ the Saviour c1902in LOC 3c17005uMoscow.jpg|right|thumb|200px|Внатрешноста на храмот, [[1902|1902 гцрквата(1883).]]]]
 
==Рушење ==
[[Податотека:Christ saviour explosion.jpg|thumb|right|1931 - рушење.]]
Анонимен корисник