Разлика помеѓу преработките на „Солунски конгрес од 1903 година“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{МРО}}
'''Солунски конгрес од 1903''' заседавал од 2 до [[4 јануари]] ([[Јулијански календар|стар стил]] - [[четврток]], [[петок]] и [[сабота]]), тој е познат и како '''Јануарски конгрес'''. На овој собир била донесена одлуката за кревање на [[Илинденското востание]] иако најголемиот дел од видните револуционерни дејци се изјасниле против кревање на востание.
 
 
[[bg:Солунски конгрес на ВМОРО (1903)]]
 
{{МРО}}