Разлика помеѓу преработките на „Централен комитет на МРО“

нема опис на уредувањето
* ''тројца членови - советници''
* ''задграничните преставници'' <ref><small>''По [[Солунски конгрес од 1896 година|Солунскиот конгрес]] е донесена одлуката за формирање на задграничното преставништво, нивна задача е да ја преставуваат организацијата пред светот. Треба да се истакне дека по [[Солунска афера|Солунската афера]] задграничните преставници ги презеле надлежностите на ЦК''</small></ref>
 
== Права и должности на Централниот комитет ==
[[Податотека:Печат на Централниот комитет.jpg|200px|мини|десно|МАКЕДОНСКИ ЦЕНТРАЛЕН РЕВОЛУЦИОНЕРН КОМИТЕТ - [[Слобода или смрт|СЛОБОДА ИЛИ СМРТ]] ]]
 
* ''Централниот комитет'' го утврдува предлогот за Уставот, Статутот и другите нормативни акти како што е [[Правилник за четите на ТМОРО|правилникот за четите]]