Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Руско-турската војна (1806—1812) се водела помеѓу Руската империја и Османлиската импери...)
 
{{Infobox Military Conflict
Руско-турската војна (1806—1812) се водела помеѓу Руската империја и Османлиската империја. Војната ја започнала Османлиската империја, која сакала да ги заземе Молдавија и Влахија. Оваа војна е дел од т.н. Наполеонски војни. Војната завршила со победа на Русите и повлекување на Османлиите од Бесарабија, со мировен договор кој бил потпишан во Букурешт на 8 мај 1812 година.
|conflict=Руско-турска војна (1806–1812)
|partof=[[Руско-турски војни]] и [[Наполеонски војни]]
|image=[[Податотека:Athosbattle.jpg|300px]]
|caption=
|date= 1806–1812
|place=[[Молдавија]], [[Влахија]], [[ерменија]] и [[Дарданели]]
|result=Руска победа
|territory=[[Букурешки договор (1812)|Букурешки договор ]] ([[Бесарабија]] била заземена од Русија)
|combatant1={{flagicon|Russia}} [[Руска империја]]
|combatant2={{flagicon|Ottoman Empire|1453}} [[Отоманска империја]]
|commander1=
|commander2=
|strength1=
|strength2=
|casualties1=
|casualties2=
}}
{{Османлиско-руски војни}}
 
'''Руско-турската војна''' (1806—1812[[1806]]—[[1812]]) се водела помеѓу [[Руската империја]] и [[Османлиската империја]]. Војната ја започнала Османлиската империја, која сакала да ги заземе [[Молдавија]] и [[Влахија]]. Оваа војна е дел од т.н. [[Наполеонски војни]]. Војната завршила со победа на Русите и повлекување на Османлиите од [[Бесарабија]], со мировен договор кој бил потпишан во [[Букурешт]] на [[8 мај]] [[1812]] година.
 
{{историја-никулец}}