Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Одземени 200 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox Writer)
{{About|за воениот стратег|математичарот|Сун-це (математичар)}}
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox writer
:''За матеметичарот, видете [[Сун-це (математичар)]].''
|image = Enchoen27n3200.jpg
{{Инфокутија за писател
|alt name= Статуа =на Сун-це
|caption = Статуа на Сун-це во [[Јурихама]], [[Јапонија]]
| image = Js_sunwu.png
|name = Сун-це
| imagesize = 128px
|birthdate = ~ 544 п.н.е. (предание)
| caption = Портрет на Сун-це
|deathdate = ~ 496 п.н.е. (предание)
| pseudonym =
| occupation = Војсководец
| birth_date = [[544 п.н.е.]]
| nationalityethnicity = Кинез
| birth_place = Веројатно во [[Чи (држава)|државата Чи]]
|period = 722–481 п.н.е. или 476–221 п.н.е. (спорно)
| death_date = [[496 п.н.е.]]
| subject = Воена стратегија
| death_place = Веројатно во [[Ву (држава)|државата Ву]]
| magnum_opusnotableworks = „[[Умешноста на војувањето]]“
| occupation = Војсководец
| influences =
| nationality = Кинез
| influenced =
| period =
| genre =
| subject = Воена стратегија
| movement =
| debut_works =
| magnum_opus = „[[Умешноста на војувањето]]“
| influences =
| influenced =
| footnotes =
}}
'''Сун-це''' или '''Сун Цу''' ([[Кинески јазик|кинески]]: 孫子), ц. [[VI век п.н.е]]) е автор на [[трактат]]от „[[Умешноста на војувањето]]“, енормно влијателна [[Кина|древна кинеска]] книга на тема [[воена стратегија]] (најголемиот дел не се занимава директно со [[тактика]]). Тој е исто така еден од најраните [[реализам|реалисти]] во [[теорија на меѓународни односи|теоријата на меѓународните односи]].