Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 894 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Откажано уредување 1110070 од (89.205.58.92 | Разговор))
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез Симеон (р. 1937).
 
[[Image:King_Boris_III_with_Adolf_Hitler_in_1943.gif|thumb|left|Царот Борис III и [[Адолф Хитлер]] во 1943]]
Како и неговиот татко, Борис ІІІ води прогерманска политика и ја вклучува Бугарија кон [[Троен пакт|Тројниот пакт]]. Во април [[1941]] година им ја отстапува бугарската територијата на [[Германци]]те кои преку Бугарија ќе извршат напад врз Кралството [[Југославија]]. Исто така, Борис ІІІ цврсто ги застапувал бугарските [[Евреи]] за време на [[Холокауст]]от. Со негова помоштпомош и со интервензија на бугарската црква бугарските евреи се спасени отод [[Концентрационен логор|концентрационите логори]]. ВоСепак, бугарскатаза историографијада есе познатзадоволат какопотребите „''Царод Обединител''“работна сила во [[Концентрационен логор|концентрациониот логор]] во [[Треблинка]] биле испратени македонските евреи.
 
Во бугарската историографија е познат како „''Цар Обединител''“ зашто во соработка со [[Сили на оската|Силите на оската]] Бугарија на проширува во границите на [[Санстефанска Бугарија]].<ref>Inari Karsh - „Empires of the Sand: The Struggle for Mastery in the Middle East, 1789-1923“, Harvard University Press, 2001, с. 90</ref>
 
[[Податотека:Tzar Boris III Grave.JPG|left|thumb|Гробот на Цар Борис III во Рилскиот манастир.]]
 
По смртта Борис, ІІІ е наследен од неговиот син [[цар Симеон ІІ]] (1943-[[1946]]).
 
==Литература==
{{наводи}}
 
{{владетел почеток}}