Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Додадени 122 бајти ,  пред 10 години
с
Откажано уредување 1110070 од (89.205.58.92 | Разговор)
с (Откажано уредување 1110070 од (89.205.58.92 | Разговор))
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на Рилскиот манастир. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село Осој, Дебарска околија, на која е напишано:
 
{{Cquote|На своя царъ Освободител Борис III, отъ признателна Македония.}}
 
 
 
5.612

уредувања