Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
Бот Додава: sh:ADSL; козметички промени
с (Бот Додава: ast:ADSL)
с (Бот Додава: sh:ADSL; козметички промени)
Разликата помеѓу АДСЛ-от и другите [[xДСЛ]]-и e во тоа што протокот на информации во една насока е поголем од протокот во друга, т.е. во тоа што е [[асиметрија|асиметричен]]. Затоа АДСЛ-от се користи за пасивно користење на [[интернет]]: со можност за брзо „[[преземање]]“, но не и подигање.
 
Постојат технички и маркетиншки причини зошто АДСЛ-от е чест вид на интернет насекаде. Од технички причини, поверојатно е да има [[интерференција (електроника)|интерференција]] од страната на други кола како [[ДСЛАМ]] (каде жиците од повеќе локални јазли се близу една од друга) отколку во просториите на корисниците. Затоа сигналот за подигање е најслабиот и најбучниот дел од локалниот јазол, додека преземачкиот сигнал е најјакиот и најбучниот дел. Затоа е технички издржано за ДСЛАМ-от да пренесува со поголема брзина одколку што пренесува модемот од другата страна. Бидејќи типичниот домашен корисник претпочита побрзо преземање, АДСЛ-от е полуларен колку што е.
 
Кај конвенционалниот АДСЛ, брзините на преземање почнуваат од 256 [[кбит/сек]] и типично достигаат до 8 [[Мбит/сек]] во рамките на 1.5 км од централата со ДСЛАМ опрема или далечнскиот терминал.
[[ro:ADSL]]
[[ru:ADSL]]
[[sh:ADSL]]
[[sk:Asymmetric Digital Subscriber Line]]
[[sl:ADSL]]
813

уредувања