Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Додадени 43 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа [[игла]] е потенка од онаа која обично се користи за вадење [[крв]].
 
При биопсија со земање примерок, [[радиолог]]от користи поголема игла за да земи [[ткиво]] од местото кое се испитуваиспитув[[Категорија:хирургија]]а. Оваа биопсија секогаш се изведува со [[локална анестезија]]. Обично се земаат повеќе примероци од ткивото од едно место. Некогаш се земаат примероци од различни страни. Зависно од процедурата, иглата може да се наведува со [[ултразвук]] или [[рентгенски зраци]] т.е., [[мамограм]]).
 
Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во [[лабораторија]] каде ќе бидат испитувани.