Мидвејски Атол: Разлика помеѓу преработките

Одземени 53 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
сНема опис на уредувањето
'''Атолот Мидвеј''', познат и како '''Остров Мидвеј''' или '''Мидвејски островиОстрови''', ([[англиски јазик|англиски]]: ''Midway Atoll'', [[Хавајски јазик|хавајски]]: ''Pihemanu Kauihelani'') е [[атол]] со површина од 6,2 квадратни километри што се неоѓаат во Северниот [[Пацифик]] во близина на северозападната страна на [[Хаваи|Хавајскиот архипелаг]]) на 28° 13' СГШ и 177° 22' З" ГД, на околу третина пат помеѓу [[Хонолулу]] и [[Токио]].
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Атолот Мидвеј''', познат и како '''Остров Мидвеј''' или '''Мидвејски острови''', ([[англиски јазик|англиски]]: ''Midway Atoll'', [[Хавајски јазик|хавајски]]: ''Pihemanu Kauihelani'') е [[атол]] со површина од 6,2 квадратни километри што се неоѓаат во Северниот [[Пацифик]] во близина на северозападната страна на [[Хаваи|Хавајскиот архипелаг]]) на 28° 13' СГШ и 177° 22' З" ГД, на околу третина пат помеѓу [[Хонолулу]] и [[Токио]].
[[Податотека:Midway Atoll map.svg|мини|Мидвеј]]
 
Се наоѓа околу 150 милји источно од [[Меѓународна датумска граница|Меѓународната датумска граница]], односно 2.800 милји западно од [[Сан Франциско]] и 2.200 милји источно од [[Јапонија]]. Се состои од прстенест корален [[гребен]] и неколку песочни острови. Двата најважни дела на земјата се [[Сенд Ајланд]] и [[Истерн Ајланд]], и служат како живеалиште на илјадници морски птици.
 
Мидвеј, кој нема домородно население, е невклучена територија на [[САД]], службено одредена како ''[[острвско подрачје]]'' под надлежност на Секретаријатот за внатрешни работи на САД. Претставува [[Национален природен резерват]] со кој управува Службата за рибарство и дивеч на САД. Програмата за посетители е укината во јануари [[2002]] и моментално не постои инфраструктура за посета. Посетителите што располагаат со [[личен превоз]], можат за посети да се обратат на управата за резервати. Економската активност произлегува исклучиво од владините извори. Сета храна и роба мораат да бидат увезени.
[[Податотека:Midway Atoll.jpg|мини|лево|Поглед на Мидвеј]]
Мидвеј лежи на пола пат помеѓу [[Северна Америка]] и [[Азија]]. Исто така се наоѓа скоро на спротивниот дел од светот од англискиот [[Гринич]].