Селевкидско Царство: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Diadochen1.png|thumb|right|float|300px|
Поделба на царството на Александар Македонски
{{legend|#787CAD|Кралство на [[Птоломеј I Сотир]]}}
{{legend|#50A249|Кралство на [[КасандерКасандар]]}}
{{legend|#C38833|Кралство на [[Лизимах]]}}
{{legend|#C3B933|Кралство на [[СелеукусСелеквид]]}}
Други држави
{{legend|#A361BD|[[Картагина]]}}
 
 
'''СелеуцидскатаСелевкидската Империјаимперија''' (312 п.н.е. - 63 п.н.е.) било царство во античко царствовреме, т.е. една од државите наследнички на империјата на [[Александар III Македонски]]. Ја основал [[СелеукСелевк I Никатор]], еден од генералите на Александар. СелеуцидскатаСелевкидската Империјаимперија била главно сместена на Блискиот Исток, и во врвот на својата моќ ги вклучувала [[Анадолија]], [[Левант]], [[Месопотамија]], [[Персија]], денешен [[Туркменистан]], планините [[Памир]] и делови од [[Пакистан]]. Била важен центар на [[хеленистичката култура]] во кој доминирале [[античките Македонци]], претежно во урбаните средини.<ref name=Brit>'''Britannica''','' Seleucid kingdom'', 2008, O.Ed.</ref>
 
СелеуцидскотоСелевкидското царство се распаднало во 63. година п.н.е. кога конечно било победено и освоено од [[Антички Рим|Римјаните]], и станало [[римска провинција Сирија]].
 
== Наводи ==
{{Никулец од областа на историјата}}
 
[[Категорија:АнтичкиАнтичка држави|МакедонМакедонија]]
[[Категорија:Античка Македонија| ]]
 
[[ar:سلوقيون]]