Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додаден 21 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: af:Amintas III van Masedonië)
с
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Дидрахма ([[статер]]) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е|393]] (или 389) до [[369 п.н.е|369]] п.н.е.
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по смртта на [[Архелај II]], покровителот на уметноста и книжевноста. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[383 п.н.е|383]] год. бил истеран од страна на [[Илирија|илирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].