Ербас А380: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
===ЕрбасА380===
 
'''Ербас А380''' е двоспратен со широк труп, четборомоторенчетворомоторен авион произведен од европската корпорација Ербас, филијала на ЕАДС. Најдолгиот патнички авион во светот, А380 го направи првиот лет на 27 април 2005 од [[Тулуз]], [[Франција]], а првиот комерцијален лет на 25 октомври 2007 од Сингапур до [[Сиднеј]] со [[Сингапур eрлајнс]]. Авионот беше познат како А3XX за време на развојната фаза, но надимакот „супер-џамбо'' уште од тогаш го поврзуваа со него.
Горниот кат на А380 се протега по целата должина на трупот на авионот, а неговата широчина е еднаква со широчината на авион со широк труп. Ова овозможува да има кабина со 50% повеќе подна површина од последниот најголем авион, Боинг 747-400 и обезбедува седишта за 525 луѓе со вообичаената конфигурација со три класи, или до 853 луѓе со конфигурација само со економска класа. Одложената верзија на товарен авион , A380-800F, е представен како еден од најголемите товарни авиони, со носивост надмината само од Антонов Ан-225. А380-800 може да прелета 15,200 км (8,200 nmi), што е доволно да лета на пример од Њу Јорк до Хонг Конг и брзина на летање од околу 900 km/h или 560 mph во висина на летање.
===Развој===
Анонимен корисник