Разлика помеѓу преработките на „Плоштад на хероите“

нема опис на уредувањето
[[Слика:Hősök tere éjszaka - Budapest.jpg|right|300px|thumb|Плоштадот на хероите навечер.]]
 
'''Плоштадот на хероите''' ([[Унгарски јазик|унгарски]]: ''Hősök tere''}}) претставува еден од главните плоштади во [[Будимпешта]], [[Унгарија]]. Се наоѓа во [[Окрузи на Будимпешта|XIV-от округ]]. Лежи на крајот на [[булеварот Андраси]] (кој е дел од светското наследство на [[УНЕСКО]]), веднаш до градскиот парк.
 
Околу градскиот парк се наоѓаат две важни градби, Музејот на убавите уметности од левата страна и Палатата на уметностите од десната. Другит крај на плоштадот продолжува булеварот Андраси чиј почеток го означуваат две градби кој го затвораат плоштадот - едната е станбена зграда, а другата е [[Србија|српската]] амбасада.
Споменикот милениум е централен дел на плоштадот и обележје на Будимпешта, со статуи на водачите на седум племиња кои ја основале Унгарија, а тука исто така има и статуи на важни личности од унгарската [[Историја|историја]]. Изградбата на меморијалот започнала во 1896 година, но завршена е во [[1929]] кога и го добил своето име.
 
ПлоштадптПлоштадот претставува и станица на [[Будимпештанското метро]] на линија М1.
 
== Милениумски споменик ==