Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Додаден 321 бајт ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
===Компресиран природен гас===
[[File:2009 Honda Civic NGV--DC.jpg|thumb|right|2009 [[Honda Civic GX]] hooked up to Phill refueling system]]
 
Honda Civic GX е единственото возило на природен гас кое е комерцијално достапно во некои делови на ОН. Honda Civic GX прв пат се појави во 1998 година како фабрички модифицирана Honda Civic LX која била дизајнирана да работи исклучиво на компресиран природен гас. Колата изгледа и се вози исто како Honda Civic LX, но не работи на бензин. Во 2001, Civic GX беше оценета за автомобил со најчисто внатрешно согорување на моторот во светот од страна на Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА).
 
 
===Хибридни електрики===
[[File:2010 Honda Insight--DC.jpg|thumb|right|2010 [[Honda Insight]] [[hybrid electric vehicle]] (Second generation).]]
 
На крајот од 1999 година, Хонда го произведе првиот комерцијален хибриден електричен автомобил кој се продаваше на американскиот пазар, Хонда Инсајт, саме еден месец пред воведувањето на Тојота Приус, која се продаваше за 20000 долари. Првата генерација на Инсајт беше произведувана од 2000 до 2006 и имаше економија на гориво од 70 галони за проценките на ЕПА автопатот, најефикасниот автомобил на гориво во масобното производство на сите времиња. Вкупната глобална продажба на Инсајт изнесуваше околу 18000 возила.
 
 
===Водородни горивни ќелии===
[[File:FCX Clarity.jpg|thumb|right|[[Honda FCX Clarity]] [[hydrogen]] [[fuel cell]] vehicle]]
 
Во Таканезава, Јапонија, на 16 јуни 2006, Хонда Моторс ја произведе првата линија на ФЦХ Кларити, возило со хибридни водородни горивни ќелии. Поефикасен од гас-хибридните електрични возила, ФЦХ Кларити комбинира водород и кислород од обичниот воздух за да генерира електрична енергија за електричен мотор.
 
40

уредувања